E Hene, 08 Shkurt, 2016

Simptomat dhe Llojet

Indeksi i artikullit
Simptomat dhe Llojet
Cilat janë simptomat tipike alergji?
Zbuloni se çfarë e shkakton koshere dhe si të trajtoni ato.
Latex alergji
Si mund të ju tregoni dallimin midis syrit trëndafili dhe alergjitë sy?
Veza alergji
Alergjia nga Gruri
Shenjat paralajmëruese
Alergjite dhe astma
Alergjia dhe Simptomat
Moderuar alergji Simptomat
Alergjia dhe stinet
Cilat janë simptomat alergjike te rinitit?
Si mund ti gjejme Shkaqet e Alergjis ?
Pse disa persona Kane Vetëm Alergjia Sezonale ?
Pse janë Alergjia e mia më të mira në disa ditë dhe keq për të tjerë?
Çfarë Mjekimi duhet për Alergjite?
Terapi efektive
Trajtim per Alergjine?
Alergjia dhe reagimi ndaj saj
Cilat janë simptomat e Anaphylaxis?
Cilat janë complikacionet e zakonshme Anaphylaxis?
Si është Anaphylaxis diagnostikohet?
Çfarë është Mjekimi për Anaphylaxis?
Si mund të jemi të përgatitur për Anaphylaxis?
Astmë dhe Alergjia
Fluturimet Ajrore dhe Alergjite
Cilat janë simptomat më të zakonshme të astma?
Cilat janë argumentet e Paralajmërimit të Hershëm i një sulm astma?
Kush merr astma?
Astmë të përbashkët Shkaktojne:
Si është diagnoza astma?
Çfarë Mjekimi duhet për astma?
Droga dhe Astma
Trajtimi i Astmes
Astma Alergjike
Çka duhet të bëni për të ndihmuar kontrollin e astma?
Astma mund të shërohet?
Te gjitha faqet

Simptomat dhe Llojet

Teshtimë, vështirësi frymëmarrje, dhimbje barku dhe të vjella, Äìall janë simptomat alergji. Mëso llojet e alergjive, simptomat specifike alergji, dhe shenjat paralajmëruese jashtëzakonshme.
Simptomat

Cilat janë simptomat tipike alergji?
Mëso dallimi mes simptome alergji butë dhe të ashpër.
Related Web Site: Rënda alergji Simptomat - Çfarë di për të parë për

Reagimi do të varet nga ana e trupit të përfshirë dhe ashpërsia e reagimit. Ja, Aos çfarë për të kërkuar.
Llojet
Hay Fever (alergjike rinitit)

Alllergic rinitit, i njohur gjithashtu si ethe bari, është një reagim alergjik ndaj polenit ose substancave të tjera mikroskopike.
Koshere (urtikaria)


Zbuloni se çfarë e shkakton koshere dhe si të trajtoni ato.
Shumë njerëz mendojnë helm dredhkë është ngjitëse. Find out qoftë se, Aos vërtetë dhe mënyra më e mirë për të parandaluar dredhkë helm dhe alergji të tjera bimore.
Bee Sting alergji

Një reagim normal për një pickim bleta është i ndryshëm nga një alergji gjëmba bee. A e dini ndryshimin?
Pet Alergjia: Çfarë mund të bëni

Një specialist i aksioneve alergji këshilla e saj për trajtimin e alergjive manar. Dhe ajo duhet të dini. Ajo ka një mace, një qen, dhe shumë anëtarë të familjes të cilët kanë alergji qen dhe mace.

Latex alergji
Mëso për simptome alergji latex dhe çfarë të bëni në rast të një reagimi të ashpër.
Myk alergji

Myk është i pranishëm në shumicën e brendshëm dhe hapësirat e jashtme, dhe në shumë ushqime. Gjej më shumë rreth simptome alergji myk dhe burimet e përbashkët e ushqimit e myk.
Kozmetike Alergji
Alergjia drogës

Si mund të ju tregoni dallimin midis një efekt anësor normale një alergji të drogës? Gjeni këtu.
Ekzemë (Atopic Dermatitis)

Kjo itchy rash lëkurës, të përbashkët në fëmijët dhe foshnjat, prek disa njerëz gjithë jetën e tyre. Gjej më shumë rreth trajtimit ekzemë dhe simptomet në ekzemë Center WebMD e Shëndetësisë.
Syri Alergjia (alergjike Conjunctivitis)


Si mund të ju tregoni dallimin midis syrit trëndafili dhe alergjitë sy?

Filloni këtu.
Kuptimi Ushqimit Alergjia

A ju merrni një reagim kur ju hani arra, butak, apo ushqime të tjera? Mëso çka, Aos duke shkaktuar ato simptome alergji ushqimore.
Qumësht alergji

Shumë produkte nuk dyshon përmbajnë qumësht ose produkte qumështi. Kontrolloni listën tonë.

Veza alergji
Nëse ju keni një alergji vezë, kontrolloni këtë listë ushqim për problemet e mundshme.
Arrë alergji

Një alergji kundërvidhë mund të bëhet shumë serioze, madje fatale, shpejt. Kjo listë ushqim do t'ju ndihmojë të identifikoni problemet e mundshme.
Peshku alergji

Disa ushqime përmbajnë papritur peshk. Qoftë se ju, Äôve mori një alergji peshk, këto këshilla do t'ju ndihmojë t'ju mbajtur të sigurt.
Butak alergji

Për shumicën e njerëzve me alergji butak, të gjitha butak duhet të shmanget. Shikoni këtë listë për të mësuar që ushqime për të shmangur.
Soy alergji

Kjo alergji është më e zakonshme ndër foshnje. Nga mosha dy, shumica e fëmijëve të rritet më shpejt atë. Produkteve Gjej më shumë rreth simptomat dhe si të shmangur soje.
Sun alergji

Mëso më tepër rreth photosensitivity, ai një reagim alergjik ndaj diellit. Kliko këtu për më shumë.

Alergjia nga Gruri
Ditur që përbërësit për të kërkuar është çelësi për të evituar një alergji e grurit. Check këtë listë për produkte të padyshimtë që përmbajnë gruri.
Aspirina alergji (Salicylate alergji)
Sulfite alergji

Rreth 1% e njerëzve kanë një alergji sulfite. Ky artikull është një listë të ushqimeve që mund të përmbajnë sulfites.
Alergjia Fall

Mësoni më shumë për atë që shkakton alergji në sezonin vjeshtë.

Shenjat paralajmëruese
Ashpër Alergjia

Një reaksion alergjik të rëndë mund të jenë të rrezikshme për jetën. Mësoni më shumë rreth reagimit të quajtur anaphylaxis kështu që ju mund të përgatitur.
Komplikimet

Alergjite dhe astma
Alergjive janë shkas kryesor për sulmet e astmës. Shih se çfarë një sulm astmë duket si në mushkëritë dhe të mësojnë shenjat e hershme paralajmëruese.
Related Guide: Fëmijët, Alergjia dhe astma

Si mund të ju tregoni nëse fëmija juaj, alergji Aos janë shkaktuar astma? Zbuloni se si të vend simptomat dhe të mësojnë se si është trajtuar astmës te fëmijët.
Sinus Infeksioni (Sinuziti)

Ethet alergji Hay mund të shkaktojë bllokim dhe infeksion sinus. Mëso se si të simptomeve kanal shkarkimi qelbi vendin e infeksionit dhe si të trajtoni problemin.
Vlerësojnë alergji juaj Simptomet


Alergjia dhe  Simptomat
Simptomat alergji mund të kategorizohet si i butë, i moderuar, ose të rënda.
Butë alergji Simptomat

Simptomat e butė alergji mund të përfshijnë:

* Puçrra
* Itchy, sytë e përlotur
* Kongjestion

Reaksione alergjike lehta nuk përhapet në pjesët e tjera të trupit.

Moderuar alergji Simptomat
Moderuar reagimet alergjike mund të përfshijnë simptoma që përhapet në pjesët e tjera të trupit, duke përfshirë:

* Itchiness
* Frymëmarrje Vështirësia

Rëndë alergji Simptomat (Anaphylaxis)

Anaphylaxis është e rrallë, të rrezikshme për jetën jashtëzakonshme në të cilin reagim trupit të alergjen është e papritur dhe ndikon në gjithë trupin. Simptomet alergji mund të fillojnë me kruajtje të papritur ose të përballet me sytë dhe brenda disa minutave përparim për simptomet më serioze, duke përfshirë:

Gradë * ndryshme të swellings që mund të frymëmarrjes dhe gëlltitjes vështirë
* Dhimbje barku
* Dhimbje barku
* Vjella
* Diarre
* Konfuzion mendor ose marramendje


Alergjia dhe stinet
Rinitit alergjike stinore, i njohur ndonjëherë si ethe bari apo thjesht alergji, është një reagim alergjik ndaj polenit (komponenti meshkuj të sistemit riprodhues bimore) ose substancave të tjera mikroskopike që janë të pranishme vetëm në kohë të caktuara të vitit. Rinitit alergjike mund të jetë i përjetshëm (gjatë gjithë vitit).

Në pranverë, pemëve pollinating janë përgjegjës për shkaktimin e rinitit alergjike. Gjatë verës, kullosa dhe barërat e këqija të prodhojë polen. Dhe në rroba zije vjeshtë janë më së shumti për të fajësuar, me ragweed qenë fajtori kryesor. Rinitit alergjike mund të shkaktohet nga myk liruar qelizat e tij riprodhues, sporet quajtur, nga fundi i marsit deri në nëntor, zakonisht peaking në fund të verës dhe fillim të vjeshtës.

Rinitit shumëvjeçar alergjik shkaktohet nga agjentë që janë të pranishëm gjatë gjithë vitit, të tilla si marimangat pluhur, myk, pezmatim të kafshëve, dhe pupla. Këto irritues mund të gjenden në pillows, poshtë veshjeve, draperies, tapiceri, qilima të trashë, dhe e shtratit.

Është e zakonshme për njerëzit që të jetë alergjik të më shumë se një polen ose agjent.

Cilat janë simptomat  alergjike te rinitit?
Në rastet e rinitit alergjike, sistemi imunitar në trupin tuaj interpreton alergjen (polen, myk, inat, etj) si një pushtues "dhe i përgjigjet me lëshimin e një kimike të quajtur histamine në gjakut.

Histamine shkakton inflamacion (fryrje dhe skuqje) e sinuses, hundë, dhe membranat mukozë e sytë dhe shkakton teshtimë. Reagimi ënjtje është projektuar për të bllokuar alergjen nga hyrja në trup dhe teshtimë është një metodë për të përjashtojë atë nga trupi. Histamine gjithashtu lejon lëngjeve për të hyrë në indet hundës, duke rezultuar në kongjestion, kruarje, dhe një hundë i lëngshëm.

Njerëzit me rinitit alergjike kanë teshtimë te papritur, një shkarkesë i holluar me ujë nazale, sytë i fryrë, dhe lodhje. Simptomat mund të ndodhë në të gjitha fazat e jetës, por shumica e njerëzve zhvilluar ato para se të arrijnë moshën 30 vjet.

Si mund ti gjejme Shkaqet e Alergjis ?
Sezonit në të cilin do të ndodhin alergji tuaj të ngushtë lista e fajtorëve të jetë e mundur. Për shkak i imët, mjeku juaj mund të kryejë një provë e lëkurës për të përcaktuar se cilat substanca (alergeneve) shkakton një reagim.

Testi lëkurës përfshin vendosjen ekstraktet e alergeneve të mundshëm në një rrjet në krahun tuaj ose prapa, dhe pastaj shpim lëkurën tuaj në mënyrë ekstrakt mund të hyjnë shtresa e jashtme e lëkurës (veshje e guaskës). Ato zona që të bëhet e kuqe dhe itchy tregojnë që substanca të shkaktojë një mbrojtëse (alergjike) përgjigje nga sistemi juaj imunitar.

Doktori juaj mund edhe të kryejë një test të gjakut për të kontrolluar nivelin e antitrupave të prodhuar nga sistemi imun. Nivele të ngritura të antitrupave të caktuara mund të identifikojë alergji të veçantë.

Pse disa persona Kane Vetëm Alergjia Sezonale ?
Hay ethe ndikon 10% në 20% të popullsisë SHBA dhe është reagimi më i zakonshëm alergjik në vend. Nuk dihet pse disa njerëz të marrë alergji ndërsa të tjerët nuk e bëjnë. Megjithatë, ka disa prova për të sugjeruar se ethe hay dhe llojet e tjera të alergjive janë trashëguar (kalohet nga prindi tek fëmija). Njerëzit që vuajnë nga astma ose ekzemë janë gjithashtu më shumë gjasa për të zhvilluar alergji nga bari ose shumëvjeçare (gjatë gjithë vitit) rinitit alergjike.


Pse janë Alergjia e mia më të mira në disa ditë dhe keq për të tjerë?
Ndërsa sezonet polen për bimët të caktuar janë shumë të qëndrueshme në çdo rajon gjeografik, motit luan një rol të madh në përcaktimin e rëndë si akuzë polen (dhe alergeneve të tjera të mundshme duke përfshirë myk) do të jetë, edhe sezonale dhe ditore. Ashpërsia e alergjive tuaj në përgjithësi pasqyrë ngritjen dhe rënien e numërimin e alergjen specifike në të cilat ju jeni alergjik.

Çfarë Mjekimi duhet për Alergjite?
Trajtim më të efektshme për alergjive është thjesht për të shmangur alergjen. Disa filtra kondicioner mund të heqin 99% e polen ajrore. Përballen me maska, të ngjashme me ato të veshur nga kirurgët, mund të reduktojë ndjeshëm sasinë e alergjen ju thith jashtë shtëpisë.

Qoftë se ju keni alergji sy, të përpiqen të veshur wraparound ose me sy të zgurdulluar-lloj syze dielli për të mbrojtur sytë tuaj nga pollens. Nëse ju jeni të ekspozuar ndaj polenit, të lajë sytë tuaj dhe syze tuaj shpesh me sapun dhe ujë. Cool Përdor fasha për lehtësimin e simptomave sy. Pyesni mjekun tuaj për mbi-counter-dhe drogës recetë që mund të ofrojnë ndihmë.


 

Terapi efektive të drogës për të alergjive të përfshijë antihistamines që bllokojnë kimike që shkakton simptome, cromolyn që parandalon qelizat direk (një lloj i qelizave të gjakut) nga liruar histamine, dhe steroid ditës hundës se ënjtje dhe inflamim në ulje.

* Antihistamines: Nonprescription antihistamines si Claritin, Benadryl, ose Chlor-Trimeton janë përgjithësisht të efektshme për trajtimin e rasteve të butë e rinitit alergjike. Antihistamines nuk ndalojnë lirimin e histamine, por ata nuk parandalojnë disa nga reagimet zinxhir shkaktuar nga histamine, e cila nga ana e zvogëlon simptomat. Por më antihistamines mund të shkaktojë të qenët i përgjumur. Ata nuk duhet të merren kur po ngiste një makinë, pirjen e alkoolit, apo duke marrë droga të tjera që shkaktojnë të qenët i përgjumur. Claritin nonprescription dhe zyrtec dhe antihistamines recetë Allegra dhe Clarinex nuk mund të shkaktojë të qenët i përgjumur, edhe pse çdo individ mund të reagojë ndryshe. Kujdes duhet të përdoret me asnjë ilaç të ri. Astelin dhe Patanase janë sprays antihistamine hundës që janë gjithashtu në dispozicion për të trajtuar simptomet e alergjive.
* Decongestants: Mbi--decongestants kundër (ose pilula, pika, ose sprays), të tilla si Neo-Synephrine dhe Sudafed, ndihmë zhbllokuar pasazhe hundës dhe përmirësimin e të marrë frymë. Por një shënim për kujdes: Mbi-counter-sprays hundës ose pika mund, pas disa ditësh, filloni të ketë efekt të kundërt dhe mund të bëjë keq mbipopullim. Ata mund të bëhen Addictive.
* Cromolyn: Ky drogës pengon një nga llojet e qelizave të përfshira në reaksion alergjik. Mbi-counter-formë të këtij ilaçeve është Nasalcrom. Ndryshe nga disa ilaçe të tjera, efektet e cromolyn marrë rreth dy javë për të ndjehet. Në anën plus, ajo është përdorur për trajtim afat-gjatë dhe ka disa efekte anësore.
* Sprays Steroid hundës: sprays Prescription hundës si Rhinocort, Beconase, Flonase, Veramyst, Vancenase, Nasonex, Nasalide, dhe fluticasone përgjithshëm mund të kufizojë në mënyrë efektive reagimet ndaj alergeneve.
* Sprays hundë solucion fiziologjik: Salt ujë të kripur hundë sprays ndihmë të pastër nga alergeneve kapur në pasazhet e hundës dhe të mbajtur me lagështi pasazhe.
* Pika e syve: Të gjitha barërat të përmendura më sipër të vijë edhe në sy-formë të zbresë në lehtësimin alergji-problemet e lidhura me sy (gjithashtu shih alergjike Conjunctivitis).

Para se të përdorni ndonjë mbi-counter-droga, sigurohuni që ju të diskutojnë me mjekun tuaj se si ata mund të ndikojë të merrni ilaçe të tjera.


Trajtim per Alergjine?
Immunotherapy, i njohur gjithashtu si të shtëna alergji, është një trajtim i projektuar për rritjen e tolerancës tuaj të substancave që shkaktojnë simptomat tuaja. Immunotherapy ul ndjeshmërinë tuaj për substanca të caktuara. Alergjen është injektuar në mënyrë periodike në krahun tuaj të sipërme në doza gjithnjë e më të mëdha. Injeksione të vazhdojë deri në trupin tuaj ndërton prodhimin e antitrupave dhe sistemin tuaj imunitar nuk e konsideron alergjen një agjent pushtuesit dhe kjo zakonisht merr tre deri në pesë vjet.

Alergji të shtëna janë treguar të jetë shumë efektiv në njerëzit me alergji dhe zakonisht janë të rekomanduara për njerëzit që vuajnë nga alergjitë më shumë se tre muaj çdo vit.


Alergjia dhe reagimi ndaj saj
Anaphylaxis është serioze, potencialisht të rrezikshme për jetën reagim alergjik që është shënuar nga ënjtje, koshere, ka ulur presionin e gjakut, dhe enët e gjakut Dilated. Në raste të rënda, një person do të shkojnë në shok. Nëse shoku anafilaktik nuk shërohet menjëherë, mund të jetë fatale.

Kjo gjendje ndodh kur sistemi imunitar krijon sëmundje specifike për luftën kundër antitrupat (quajtur e imunoglobulina ose IgE) drejt një substancë që është zakonisht të padëmshme, të tilla si ushqim. Kur ju jeni të ekspozuar para të substancës, trupi juaj nuk ka reaguar, por ai nuk prodhon antitrupa. Kur ju jeni të ekspozuar ndaj substancës përsëri, pranverë antitrupat në veprim, duke i liruar sasi të mëdha të një proteine të quajtur histamine. Histamine shkakton simptome të përshkruara më lart.

Cilat janë simptomat e Anaphylaxis?
Anaphylaxis mund të fillojë me kruarje të rëndë të syve ose fytyrë dhe, brenda disa minutave, më shumë progres në simptome serioze. Këto simptoma përfshijnë gllabërim dhe vështirësi të frymëmarrjes, dhimbje barkut, dhimbje barku, të vjella, diarre, koshere, dhe angioedema (ënjtje të ngjashme me koshere, por ënjtje është nën lëkurë në vend e në sipërfaqe).

Nëse keni simptome e anaphylaxis, kërkojnë vëmendje urgjente mjekësore menjëherë. Gjendje shpejt mund të rezultojë në një normë rritje zemër, dobësi e papritur, një rënie në presionin e gjakut, shok, dhe përfundimisht të fikët dhe vdekje.

Cilat janë complikacionet e zakonshme Anaphylaxis?
Ushqimi në përgjithësi është shkaku më i zakonshëm i anaphylaxis. Të përbashkëta përfshijnë ushqim shkakton arra, gocë deti (karkaleca, karavidhe), produktet e qumështit, vezë bardhë, dhe farat e susamit. Grenzë ose stings bee janë shkaqet gjithashtu të zakonshme të anaphylaxis.

Përveç kësaj, ushtrimi mund të shkaktojnë anaphylaxis nëse aktiviteti ndodh pasi të hahet alergji-provokuar ushqim.

Pollens dhe alergeneve të tjera thithur (substanca që shkaktojnë alergji-) rrallë shkaktojnë anaphylaxis.

Disa substanca mund të shkaktojë reaksione - quajtur reagimet anaphylactoid - që janë të ngjashme me dhe po aq serioze sa anaphylaxis, por mos të përfshijë antitrupat e imunoglobulina. Shkaqe të zakonshme janë peshk, qumësht, dhe disa medikamente, të tilla si penicilina.

Si është Anaphylaxis diagnostikohet?
Anaphylaxis është diagnostikuar bazuar në simptomat e saj. Njerëzit me një histori të reaksioneve alergjike mund të jetë në rrezik më të madh për zhvillimin e një reagim të ashpër në të ardhmen.

Testim Lëkura mund të ndihmojë të konfirmojë substancave që shkaktojnë reaksione të rënda alergjike. Megjithatë, ky lloj testi nuk mund të rekomandohet nëse keni arsye për të dyshuar se ju do të keni një reaksion anafilaktik në substancë.

Çfarë është Mjekimi për Anaphylaxis?
Nuk është vetëm një trajtim të shpejtë të efektshme për anaphylaxis - epinephrine me injeksion. Epinephrine është adrenalina dhe ajo shpejt shfuqizon simptomat anafilaktik. Kjo është dhënë në mënyrë tipike me një injeksion pajisje automatike. Site injeksion është më e zakonshme në kofshë.

Nëse ju jeni afër dikujt që po ndodh në shok anafilaktik, thirrje për ndihmë profesionale mjekësore menjëherë. CPR dhe masa të tjera lifesaving mund të jetë e nevojshme.

Përveç epinephrine, trajtim për shok përfshin lëngjet intravenoze dhe ilaçe që mbështesin veprimet e zemrës dhe të sistemit të qarkullimit të gjakut. Pas një person në shok është e stabilizuar, antihistamines dhe steriods mund të jepet për të ulur simptomat.

Si mund të jemi të përgatitur për Anaphylaxis?
Nëse jeni alergjik ndaj bee stings ose substancave të tjera që anaphylaxis arsye, ju duhet gjithmonë të jenë të përgatitur. Pyesni mjekun tuaj për të përshkruajnë një çantë epinephrine injeksion dhe ta mbani me ju në çdo kohë.

Gjithashtu, është e rëndësishme që ju të informoni ofruesin e kujdesit tuaj shëndetësor të ndonjë alergji droge para se të kalon çdo lloj të trajtimit mjekësor, përfshirë këtu kujdesin dentar.

Është gjithashtu një ide e mirë për të veshin një byzylyk MedicAlert apo varëse, ose të ketë një kartë që identifikon alergji tuaj. Në raste të jashtëzakonshme, ai mund të shpëtojë jetën tuaj.


Astmë dhe Alergjia
Astmë dhe alergji shpesh shkojnë dorë më dorë. Azma është një sëmundje e degëve të laring (tubave bronkial), të cilat mbajnë ajrin brenda dhe jashtë mushkërive. Ka disa lloje të ndryshme të astmës.

Astmës alergjike është një lloj i astmës që është shkaktuar nga një alergji (për shembull, apo polen spore myk). Sipas Akademisë Amerikane të Alergjia, astma dhe Imunologjisë, gjysma e 20 milion amerikanëve me astmë kanë astmës alergjike.

Ajrit normalisht është marrë në trup nëpërmjet hundës dhe laring dhe në tubave bronkial. Në fund të tubave janë qese të vogël ajrore e quajti alveoli të cilat japin ajër të pastër (oksigjenin) të gjakut. Ajrit mbledhin gjithashtu qese ajri i ndenjur (dioksid karboni), e cila është exhaled jashtë trupit. Gjatë frymëmarrje normale, bandat e muskujve që rrethojnë frymëmarrjes janë të relaksuar dhe lëviz ajri lirisht. Por gjatë një episod astmë ose "sulm", ka tri ndryshime kryesore se ajri lëvizin lirisht ndaluar në ajrore:


Fluturimet Ajrore dhe Alergjite
* Bandat e muskujve që rrethojnë ajrore të shtrënguar, duke shkaktuar ato që të ngushtë në atë që quhet një "bronchospasm."
* Rreshtim i frymëmarrjes bëhet ënjtur, ose i përflakur.
* Qelizat që prodhojnë vijë ajrore më të mukusit, i cili është i trashë se sa ajo normale.

Udhë ajrore ngushtuar e bën më të vështirë për ajër të lëvizin brenda dhe jashtë mushkërive. Si rezultat, njerëzit me astma mendoni që ata nuk mund të marrë ajër të mjaftueshme. Të gjitha këto ndryshime bëjnë frymëmarrje të vështirë.


Cilat janë simptomat më të zakonshme të astma?
Simptomet e grevës astmës kur ajrore tuaj nënshtrohen tre ndryshimet e përshkruara më lart. Disa njerëz mund të shkojë një kohë të gjatë në mes episodeve të astmës, ndërsa të tjerët kanë disa simptoma çdo ditë. Simptomat e përbashkëta të astmës përfshijnë:

* Kollë të shpeshta, veçanërisht në natën
* Gulçim
* Wheezing
* Ngushtësi kraharori, dhimbje, ose presion

Jo cdo person me astmë ka simptoma të njëjtë në të njëjtën mënyrë. Ju nuk mund të ketë të gjitha këto simptoma të astmës, ose ju mund të kenë simptome të ndryshme në kohë të ndryshme. Simptomet tuaja mund të ndryshojnë nga një episod astmë të ardhshëm. Simptomat mund të jetë i butë gjatë një episod astmës dhe të rënda gjatë një tjetër.

Episodet e azmes lehta janë përgjithësisht më të zakonshme. Zakonisht, ajrore hapur deri brenda disa minutave në disa orë. Episodet e Rënda janë më pak të zakonshme, por për herë te fundit më gjatë dhe të kërkojë ndihmë mjekësore të menjëhershme. Është e rëndësishme që të njohin dhe trajtuar simptomet edhe butë për t'ju ndihmuar të parandaluar episodet e azmes të rënda dhe për të mbajtur në kontroll.

Nëse vuani nga alergji dhe astmë, një reagim ndaj ndonjë alergji ofendim-substancave mund të shkaktojnë simptome të përkeqësohet astmë.

Cilat janë argumentet e Paralajmërimit të Hershëm i një sulm astma?
Shenjat e hershme paralajmëruese para se të fillojnë simptomat më të shquar të astmës dhe janë shenjat më të hershme se astmë e një personi është duke u përkeqësuar. Shenjat e hershme paralajmëruese dhe simptomat e një sulmi astmës përfshijnë:

* Kollë të shpeshta, veçanërisht në natën
* Humbja e frymën tuaj lehtë apo gulçim
* Ndjeheni shumë i lodhur apo i dobët, kur ushtron, përveç wheezing, kollitjes, apo gulçim
Ul * ose ndryshimet në rrjedhjen e pikut espirator, një matje e ajrit se sa shpejt vjen nga mushkëritë tuaja kur ju nxjerr me forcë
Shenjat * e ftohtë ose infeksione të tjera të sipërme të frymëmarrjes, alergji apo
* Gjumi Vështirësia

Nëse keni ndonjë nga këto simptoma të astmës, kërkojnë trajtim sa më shpejt të jetë e mundur për të parandaluar një sulm të rëndë përjeton astmë.


Kush merr astma?
Çdokush mund të merrni astmë, edhe pse ajo tenton për të kandiduar në familje. Rreth 20 milion të rritur dhe fëmijë në SHBA kanë astmë. Sëmundje është duke u bërë më të përhapur.
Çfarë Shkaqet astma?

Astmë është një problem në frymëmarrjes për shkak të faktorëve të shumta. Ajrore në një person me astmë janë shumë të ndjeshme dhe të reagojnë në shumë gjëra, të cilat janë të referuara si "shkakton." Duke ardhur në kontakt me këto prodhon simptomet shpesh shkakton astmë.

Ka shumë lloje të shkakton astmë. Reagimet janë të ndryshme për çdo person dhe ndryshojnë nga koha në kohë. Disa njerëz kanë shumë shkakton ndërsa të tjerët kanë asnjë dokument që ata mund të identifikohen. Një nga aspektet më të rëndësishme të kontrollit të astmës është shmangur shkakton kur të jetë e mundur.


Astmë të përbashkët Shkaktojne:
* Infektimi i: ftohjet, grip, infeksionet sinus
* Ushtrimi: shumë i zakonshëm tek fëmijët *
* Weather: ajri të ftohtë, ndryshimet e temperaturës
* Tym Duhani dhe ndotja e ajrit
* Alergeneve: substancat që shkaktojnë reaksione alergjike në mushkëritë, duke përfshirë edhe marimangat pluhur, pollens, kafshët shtëpiake, spore myk, ushqime, dhe Buburrecat
* Pluhuri ose sendet e shkaktuar pluhuri
* Odors fortë nga produktet kimike
* Emocione të forta: gjëra të tilla si ankthi, qani, yelling, ose qesh vështirë
* Ilaçet: duke përfshirë aspirinë, ibuprofen, dhe droga beta bllokuesit përdoren për trajtimin e kushtet e përfshirë presionin e lartë të gjakut, migraines, ose glaukoma.

* Shënim: Ushtrimet fizike e shkaktuar ju nuk duhet të shmangen. Me një plan trajtim të mirë, ju mund të ushtrojë sa kohë dhe sa më shumë sipas dëshirës, përveç gjatë një sulmi astmë.

Si është diagnoza astma?
Mjekët mund të përdorni një numër të testeve për të diagnostikuar astmë. Së pari, mjeku komente historia juaj mjekësore, simptomat, dhe ka një provim physcial. Tjetra, analizat mund të jepet për të kontrolluar gjendjen e përgjithshme të mushkëritë tuaj, duke përfshirë:

* X Gjoksi-rreze në të cilat një pamje të mushkërive është marrë.
* Testi funksion pulmonar (spirometry): Një test që masat sa mirë mushkërive mund të marrë në ajër dhe sa mirë këtë e ajrit mund të jetë exhaled (funksion të mushkërive). Gjithashtu është i matur sa efikase mushkërive mund transferimin e oksigjenit në gjak. Rrahje pacient në një tub vendosur mes buze.
* Rrjedhjen Peak espirator: Një test që masa maksimale që shpejtësia e ajrit mund të exhaled nga mushkëritë. Rrahje pacient në një dorë të mbajtur pajisje quhet njehsor rrjedhin pik.
* Sfidë Methacholine test: Një test përdoret për të parë nëse frymëmarrjes janë të ndjeshëm ndaj methacholine, një ngacmues që forcon ajrore.
* Teste të tjera, të tilla si teste alergji, analizat e gjakut, X sinus-rrezet dhe skanim të tjera të imazhit, dhe esophageal (fyt) testet pH mund të urdhërohet. Këto teste mund të ndihmojë mjeku juaj gjeni nëse kushtet e tjera janë të ndikojnë në astmë tuaj.

Çfarë  Mjekimi  duhet për astma?
Duke shmangur shkakton astmë, duke marrë ilaçe, dhe me kujdes simptomat monitorimin e përditshme astmës, sulmet e astmës mund të shmanget ose të paktën të kufizuar. Përdorimin e duhur të barnave është baza e kontrollit astmë të mirë. Ilaçe të përdorura për trajtimin e astmës përfshijnë bronchodilators, anti-inflammatories, dhe modifiers leukotriene.


Droga dhe  Astma
Këto droga trajtojnë astmës duke relaksuar grupe të muskujve që të forcojë rreth ajrore. Ata shpejt hapur frymëmarrjes, dhënia me qira e ajrit më shumë brenda dhe jashtë mushkërive dhe përmirësimit të marrë frymë.

Bronchodilators ndihmojnë gjithashtu të qartë mukusit nga mushkëritë. Si ajrore të hapur, më lirshëm lëviz mukusit dhe mund të jetë më shumë coughed lehtë. Në formë të shkurtër-ngarkuar, bronchodilators çlirojë apo simptoma të astmës ndaluar dhe janë shumë të dobishme gjatë një sulmi astmë. Tre lloje kryesore të bronchodilators janë beta2 agonists, anticholinergics, dhe theophylline.
Inflammatories Anti-dhe astma

Këto droga astma, e cila përfshin kortikosteroidet thithur si Asmanex, Pulmicort, Azmacort, Flovent, Alvesco, dhe qvar, ënjtje dhe reduktojë prodhimin e mukusit në ajrore. Si rezultat, frymëmarrjes janë më pak të ndjeshme dhe më pak gjasa për të reaguar ndaj shkakton. Anti-inflammatories merren çdo ditë për disa javë para se të fillojnë të kontrollit astmë. Këto droga astmë të çojë gjithashtu në simptomet më pak, airflow më të mirë, Airways më pak të ndjeshme, dëme më pak udhë ajrore, dhe më pak episode astmë. Nëse merret çdo ditë, ata mund të kontrollojnë ose për të parandaluar simptomat astmë.

Një tjetër lloj anti-inflamator drogës astmë është sodium cromolyn. Ky ilaç është një stabilizator direk qelizore, që do të thotë se ajo ndihmon për të parandaluar lëshimin e azmes-inducing kimike nga qelizat në trupin e njohur si qelizat direk. Intal përdoret zakonisht tek fëmijët dhe për ushtrimin e-astmë e shtatëzënisë.

Trajtimi i Astmes
Modifiers Leukotriene përdoren për trajtimin e astmës përfshijnë droga Accolate, Singulair, dhe Zyflo. Leukotrienes janë substanca kimike që ndodhin natyrshëm në trupin tonë dhe shkaktojnë shtrëngimin e muskujve udhë ajrore dhe prodhimin e mukusit dhe fluide. Leukotriene modifiers punës duke kufizuar këto reagime, përmirësimin dhe reduktimin e simptomave airflow astmë. Ata janë marrë si tableta (ose si granula gojore që mund të jetë përzier me ushqim) një ose dy herë në ditë dhe rënie nevojë për medikamente të tjera astmë. Efektet më të zakonshme anë janë dhimbje koke dhe të përzier. Modifiers Leukotriene mund të ndërveprojnë me droga të tjera, si Coumadin dhe theophylline. Informoni mjekun tuaj rreth ndonjë ilaç ju jeni duke marrë.

Astma Alergjike
Ka një terapi të re në trajtimin e astmës alergjike. Xolair është një antitrupa që bllokon imunoglobulina E (IgE). Kjo nuk lejon që një alergjen nga shkaktuar një sulm astmë. Xolair është dhënë si një injeksion. Në mënyrë që të marrin kete terapi një person duhet të ketë një nivel të ngritur IgE dhe kanë njohur alergji. Alergji duhet të konfirmohet ose nga testi i gjakut ose të lëkurës test.
Si janë Droga astma Taken?

Droga astmës Shumë janë marrë duke përdorur një pajisje e quajtur një aparat për thithje ilaçi "dozë të matur", një kuti e vogël aerosol në një enë plastike që lëshon një hov të mjekim kur presion nga poshtë lartë.

Disa droga astmë mund edhe të merret si një thithur pluhur nëpër gojë nga një pajisje e quajtur një aparat për thithje ilaçi thatë pluhur. Ilaçe astma mund edhe të merret si vapors, pilula, lengje, dhe të shtëna.


Çka duhet të bëni për të ndihmuar kontrollin e  astma?
Për kontrollin e astmës, është gjithashtu e rëndësishme të ndiek se sa mirë funksionojnë mushkëritë tuaja. Simptoma astma monitorohen duke përdorur një metër rrjedhin pik - një pajisje që masat shpejtësia e ajrit që vjen nga mushkëritë tuaja kur ju nxjerr me forcë. Kjo matje është quajtur rrjedhin pik espirator (PEF) dhe është llogaritur në litra për minutë.

Njehsor mund të lajmërojnë për ndryshime në valët ajrore që mund të jetë një shenjë e përkeqësimit të astmës para se të keni simptome. Duke marrë leximet e përditshme rrjedhin pik ju mund të mësoni kur të përshtatur ilaçe për të mbajtur nën kontroll të mirë astmë. Mjeku juaj mund të përdorë këtë informacion për të rregulluar planin tuaj trajtim.

Astma mund të shërohet?
Nuk ka shërim për astmë, por ajo mund të trajtohet dhe kontrollohet. Në shumicën e rasteve, njerëzit me astma mund të jetojnë pa simptome duke ndjekur planin e tyre të trajtimit.