E Mërkurë, 10 Shkurt, 2016

Mjekimi dhe Vetë-Care

Indeksi i artikullit
Mjekimi dhe Vetë-Care
Trajtimi Astmës
Në qoftë se jeni duke përdorur aparat për thithje ilaçi a eshte e drejtë?
Ndjehen ngushtë mushkëritë tuaja?
Nevoja per lehtësim më të mirë për astmë tuaj?
Zhvillimi i një Plani Veprimi astma
A e dini se si ta parandaloni fëmijën tuaj nga një sulm astmë
Filtrat e ajrit dhe astma
Shërim astma natyror
Trajtimit i Astmës
Steroid dhe të tjera anti-inflamator Droga
Lehtesimi dhe astma
Medikamente nebulizer astma
Prednisone dhe astma Sulmet
Ka shumë trajtime të reja astmë
astmë është një sëmundje e zakonshme
Astmë Ndihmë dhe Vetë-Care
Paaftësia për të nxjerr ajrin nga mushkëritë
Rrjedhjes kulmin espirator
Medikamente të astmës për një sulm të papritur
Menaxhimi i astma kur Fëmija juaj eshte në Shkollë
Me një nga çdo 10 fëmijë të diagnostikuar
Nëse vuani me astmë në shtëpi
Ju mund të pyesni veten nëse ekziston një kurë natyrale për astmë
Shtatzënia dhe astma
A mund të vazhdojë të marrë Mjekësisë astma e mia gjatë shtatëzanisë?
Bisedim me mjekun tuaj
Mirë kontrolli i astmës është çelësi për një shtatëzani të suksesshëm
Mund ti beje keq shtatezania Astmes?
A mund ta marrë alergji të shtëna dhe të gripit të shtëna Ndërsa je shtatzëna?
Mund Merrni Mjekësisë astma Gjatë Punës dhe Ushqyerja me gji?
Te gjitha faqet

 

Mjekimi dhe Vetë-Care

Trajtim astma mund të ndryshojnë nga anti-inflamator dhe inhalers astmë bronchodilator në ilaçe me gojë për të dërguar drogë astmë në një nebulizer astmë ose makine frymëmarrje. Merrni një kuptim më të mirë se si ilaç astmës punës kështu që ju do të dinë se cilat medikamente mund të parandaluar simptomat astmë. Gjithashtu, të mësojnë mjetet juridike për natyrore astmës dhe mënyra për të monitoruar frymarrjen tuaj në shtëpi.
Mjekimi


Trajtimi Astmës
E hershme dhe trajtim agresive astmë është çelësi për lehtësimin e simptomave dhe parandalimin e sulmeve të astmës. Find out astmë shumë mënyra është e perpunuar dhe pastaj flisni me mjekun tuaj për të gjetur se çfarë është e drejtë për ju.
Astmë medikamente

Mjekim astma mund të punojnë shpejt për të ndaluar kollitjes dhe wheezing. Mësoni më shumë për medikamente astmës dhe metodat e ndryshme për marrjen e tyre.
Astmë Inhalers


Pyes veten në qoftë se jeni duke përdorur aparat për thithje ilaçi a eshte e drejtë? A ju fryj dhe frymë ... ose të marr frymë dhe fryj? Mëso se si të merrni ndihmë më shumë nga aparat për thithje ilaçi tuaj astmë.
Steroid & tjera anti-inflamator Droga

A vuani me mukozë të trasha dhe ënjtje në ajrore? Mëso se si astma është trajtuar me medikamente anti-inflamator dhe si këto medikamente thithur dhe me gojë mund të parandaluar sulmet e astmës.
Bronchodilators: Openers udhë ajrore


Ndjehen ngushtë mushkëritë tuaja?

 

Një bronchodilator mund të ju ndihmojë. Lexo më shumë për të mësuar mbi llojet e ndryshme të inhalers dhe si ata të punojnë për të hapur ajrore tuaj dhe lehtësoj astmë.
Astmë Nebulizer (Frymarrja e Machine)

Një nebulizer astmës (frymëmarrjes makine) mund të japë mjekim të pacientëve të rinj e të vjetër astmë. Nebulizers Lexoni më shumë për të kuptuar se si ata punojnë.
Prednisone dhe astma: Ndalimi një sulm astma

Ndonjëherë medikamente të forta astmës janë të nevojshme për të ulur simptomat. Mëso më tepër rreth prednisone dhe astmës, si punon, dhe efektet e mundshme anësore.
Vetë-Care
Astmë Relief


Nevoja per lehtësim më të mirë për astmë tuaj?

 

Zbuloni disa vetë të thjeshtë strategjive kujdes ju mund të bëni tani për të lehtësuar simptomet tuaja astmës dhe të jetë më aktive.
Duke përdorur një Flow Peak Meter

A keni provuar ndonjëherë një metër rrjedhin pik? Ky test astmë mund t'ju tërhequr vërejtjen e një sulmi kërcënues astmës kështu që ju mund të pretreat para se ju keni probleme serioze.

Zhvillimi i një Plani Veprimi astma
Një veprim astmë Plani është Mënyra më e thjeshtë për të kuptuar dhe menaxhuar astmë tuaj. Mësoni si të krijoni një plan veprimi astmës me mjekun tuaj. Ajo mund të shpëtuar jetën tënde!
Mbajtja e një Ditari astma

Monitorimin astmës juaj është vendimtare për të zvogëluar simptomet. Ndërsa nuk ka kurë astma, duke mbajtur një ditar astmë do t'ju ndihmojë të njohur dhe për të parandaluar sulmet e astmës e tyre para se të bëhet seriozisht i sëmurë. Mëso më shumë në lidhje me këtë vetë-teknikë menaxhimi.
Menaxhimi i astma Fëmija juaj në Shkollën e


A e dini se si ta parandaloni  fëmijën tuaj nga një sulm astmë, kur ai në shkollë? Mëso se çfarë ju duhet të bëni për edukimin e mësuesve dhe të rritur të tjerë që mund të kujdesen për fëmijën tuaj.
Kontrolli astma com

Çfarë ju bën të marr frymë me zor ose kollë? Astmë të mësuar më shumë rreth shkakton mund t'ju ndihmojë të reduktuar mundësinë e astmës ka.


Filtrat e ajrit dhe astma

A doni të merrni frymë lehtë? Mësoni më shumë për sistemet e ajrit në shtëpi filtrimit dhe si ata punojnë për të reduktuar alergeneve që shkaktojnë tuaj teshtitjes dhe wheezing.
Dashuri astma mjeteve juridike

Duke kërkuar për disa mjete të astmës natyrore? Mëso më tepër rreth bimeve, shtesë natyrore diete, akupunkturë, chiropractic, biofeedback, dhe homeopati, dhe si këto trajtime alternative mund të zbusin simptomat e azmes.
Një astma Natyrore kurë?


Duke kërkuar për një shërim astma natyror? A nuk e provoni një mbi-counter-korrigjuar pa lexim të parë këtë informacion.
Situatat speciale
Shtatzënia dhe astma

Frikë se astmë mund të ndërpresin shtatzëninë tuaj? Mësoni më shumë për astmë dhe shtatzënia, dhe për të gjetur mënyra për të zvogëluar rrezikun për fëmijën tuaj palindur.

 


Trajtimit i Astmës
Nëse ju ose një të dashur e ka astmë, është e rëndësishme që ju të dini për trajtime më efektive astmë për lehtësim afatshkurtër dhe afat-gjatë kontrollit. Kuptimi astmë trajtimet do të mundësojë që të punojnë me mjekun tuaj për të astmës besim të menaxhuar astmë simptomet tuaja të përditshme. Kur ju keni një sulm astmë apo astmë simptomeve, është e rëndësishme të dini se kur duhet të thërrisni mjekut tuaj ose të specializuara për të parandaluar një astmë urgjente astmë. Jetë i sigurt për të lexuar të gjithë artikujt në thellësi e lidhura me tema brenda secilit prej seksionet e mëposhtme. Duke bërë kështu, ju do të fitojnë pasqyrë të reja në astmë dhe si është trajtuar.
Astmë medikamente

Medikamente astma mund të shpëtojë jetën tuaj - dhe le të jetoni një jetë aktive, në dritën e astmës tuaj. Ka dy lloje themelore të barnave të përdorura në trajtimin e astmës:


Steroid dhe të tjera anti-inflamator Droga
Anti-drogë nxitëse, veçanërisht thithur steroid, janë trajtim më i rëndësishëm për shumicën e njerëzve me astmë. Këto medikamente lifesaving parandaluar sulmet e astmës dhe të punojnë duke ulur ënjtje dhe prodhimin e mukusit në ajrore. Si rezultat, frymëmarrjes janë më pak të ndjeshme dhe më pak gjasa për të reaguar ndaj shkakton astmë dhe shkaktojnë simptoma astma.

Për në thellësi informacion, shih artikullin WebMD për astma, steroid, dhe anti-inflamatore Droga të tjera.


Lehtesimi dhe astma
Bronchodilators lehtësojë simptomat e astmës duke relaksuar grupe të muskujve që të forcojë rreth ajrore.

Short-inhalers vepruar bronchodilator janë përdorur për të çlirojë shpejt kollë, marr frymë me zor, ngushtësi gjoks, dhe gulçim shkaktuara nga astma (ata ose zgjerohet zgjeroj tubave bronkial). Më së shpeshti të përshkruara shkurtër-bronchodilator vepruar është albuterol. Megjithatë, albuterol zgjat vetëm për disa orë. Nëse keni nevojë të përdorni një reliever astmës më shumë se dy herë në javë, atëherë astma juaj nuk është i kontrolluar miri. Pyesni mjekun tuaj për përmirësimin e ilaçeve kontrollues tuaj astmë.

Long-bronchodilators vepruar shpesh janë të kombinuara me steroid thithur kur dikush ka simptoma të astmës më shumë se një herë në javë pavarësisht trajtimit me një steroid thithur vetëm.
Inhalers astma janë mënyra më e zakonshme dhe efektive për të shpërndarë drogë astmë të mushkërive. Ka disa inhalers astmë kombinim, që përmbajnë dy medikamente të ndryshme: një steroide thithur dhe një bronchodilator gjatë vepruar. Këto inhalers astmë kombinim janë popullore për shkak të lehtësinë e tyre, si dhe barnat e fundit për të paktën 12 orë.

Nëse jeni duke përdorur inhalers ka vështirësi të vogla, mjeku juaj mund të përshkruajnë një nebulizer astmës, i njohur gjithashtu si një makinë të marrë frymë. Nebulizer astmës me një maskë është përdorur zakonisht për foshnje, fëmijë të vegjël, të rriturit të moshuar, apo kushdo që ka vështirësi në përdorimin e inhalers me spacers. Medikamente nebulizer astma ndryshon nga një lëng në një mjegull, në mënyrë që ata mund të jenë më të lehtë thithur në mushkëri. Kjo merr disa minuta më shumë kohë kur në krahasim me inhalers.


Prednisone dhe astma Sulmet
Nëse ju keni një sulm serioz astmës (acarim), mjeku juaj mund të përshkruajnë pilulat prednisone për pesë deri në 14 ditë. Prednisone (ose prednisolone) është mjekimi më efektive astmë në dispozicion, por nuk shkakton efekte anësore. Kur përdoret për më pak se dy javë, këto efekte të padëshiruara janë vetëm të përkohshme, por kur përdoret për shumë muaj, këto efekte të padëshiruara mund të jenë serioze dhe të përhershme. Pas simptoma të rënda e sulmit tuaj të astmës janë trajtuar me sukses, mjeku juaj do të punojë me ju për të minimizuar nevojën tuaj për prednisone në të ardhmen. Besnikëri duke marrë një thithur corticosteroid çdo ditë është metoda më e suksesshme zakonisht për të bërë këtë.

Nëse ju keni qenë të diagnostikuar me trajtimin e astmës, por nuk më duket tuaj për punë, atëherë është koha për të parë me mjekun tuaj përsëri. Ka shumë trajtime të reja astmë. Gjetja e një ilaç të ri apo metoda të reja të shpërndarjes së do t'ju ndihmojnë të merrni frymë më mirë dhe do të lejojë që ti të jesh aktiv përsëri. Po ashtu, nëse ju keni qenë të diagnostikuar me astmë dhe ju keni simptomat që të kërkojë nga ju që të përdorni aparat për thithje ilaçi të shpëtimit tuaj astmë shumë shpesh, shkoni shikoni mjeku juaj astmë. Ju mund nevojë për një mjekim të ndryshme astmë të ulet inflamacioni. Mjeku juaj mund të përcaktojnë problemin - dhe zgjidhje - kështu që ju ndiheni më mirë dhe frymë të drejtë.

Ndërsa astmë është një sëmundje e zakonshme, është gjithashtu problem shumë serioz që kërkon një frymëmarrje diagnozën e duhur mjekësore dhe trajtim objektiv astmë. Merrni ndihmë për astmë. Bisedoni me mjekun tuaj për mbështetjen e astmës dhe të gjejnë drogën drejtë astmë që të punojnë më mirë për ju.


Astmë Ndihmë dhe Vetë-Care
Për lehtësim astmë optimale, është e rëndësishme që të marrë përgjegjësinë për vetë-kujdesit. Me ndihmën e mjekut tuaj, ju mund të merrni ndihmë të mirë astmës duke kontrolluar rrjedhjen e juaj kulmin e përditshme, duke zhvilluar një plan veprimi astmës me mjekun tuaj, duke mbajtur një ditar astma, duke shmangur astma shkakton, dhe duke përdorur terapi natyrore astmë për të ndihmuar në rritjen e relaksimit. Marrjen e ndihmës më të mirë do të thotë astmë qëndrojnë në krye të astmës tuaj shkakton, shenja dhe simptome, dhe medikamente për të parandaluar problemet e astmës.
Duke përdorur një Flow Peak Meter për astma Care

Duke përdorur një rrjedhë pik metër mund të ju ndihmojë që ju drejtojnë simptomet tuaja astmë. Me astmë, paaftësia për të nxjerr ajrin nga mushkëritë është përgjegjës për një shumë prej simptomave të astmës. Një vërshim i pikut është një njehsor të lira, i lëvizshëm, pajisje handheld që është përdorur për të matur se sa mirë e ajrit lëviz nga mushkëritë tuaja. Matja e rrjedhjes tuaj pik përdorur këtë njehsor është një pjesë e rëndësishme e menaxhimit dhe parandalimin e astmës ju ose fëmija juaj të bëhet i sëmurë rëndë.

Një rrjedhin pik metër punon duke matur se sa shpejt ajri del nga mushkëritë kur ju nxjerr me forcë pas inhaling plotësisht. Kjo masë është quajtur një "rrjedhjes kulmin espirator," ose "PEF." Nga mbajtja e PEF tuaj, ju mund të dini nëse astmë juaj është në kontroll apo përkeqësim. Nëse kjo është duke u përkeqësuar, që është një shenjë për të thirrur mjekun tuaj menjëherë.
Mjeku juaj mund t'ju ndihmojnë në zhvillimin e një plan veprimi astmë. Ky plan mund të ju ndihmojë për të menaxhuar astmës tuaj dhe për të parandaluar sulmet e astmës. Astmë Plani i veprimit është projektuar për të të treguar se çfarë duhet të bëni kur përjetojnë ndryshime në simptomet tuaja dhe në numrat tuaj të rrjedhin pik. Për shembull, plani i veprimit tuaj astmës mund listën tuaj shkakton astmë dhe disa mënyra për të shmangur ato. Astmë Plani i veprimit juaj mund edhe lista simptome rutinë astmës dhe çfarë ju duhet të bëni nëse këto simptome të ndodhin. Astmë Plani i veprimit jep juve dhe të dhënat tuaja të familjes që mund të përdoren në rast se keni përvojë urgjente astmë. Ju gjithashtu mund të zhvillojë planin e veprimit të fëmijës astmës në mënyrë që të ketë një mënyrë e thjeshtë për të kuptuar dhe menaxhuar astmë e fëmijës suaj.

Mbajtja e një ditari astmë ju mundëson për të regjistruar simptomet tuaja astmë, shkakton, dhe trajtim, kështu që ju mund të monitorojnë astmë tuaj. Me ditarin e astmës, ju mund të regjistroni edhe pik rrjedhin tuaj espirator (PEF) leximet, krahasuar me leximet tuaja PEF zona tuaj astmës, dhe mbajnë gjurmët e sa shpesh keni përdorur medikamente të astmës për një sulm të papritur astmë. Mbajtja e një ditar astmë do t'ju ndihmojë të njohin dhe kreu sulmet e astmës të tyre para se të bëhet seriozisht i sëmurë. Mjeku juaj mund të përdorni këtë ditar për të vlerësuar se sa mirë astmë Plani i veprimit tuaj është duke punuar.


Menaxhimi i astma kur Fëmija juaj eshte në Shkollë
Është e rëndësishme për të komunikuar me mësuesit e fëmijës suaj dhe kujdestare të tjera për lehtësimin e astmës optimale kur fëmija juaj është larg nga shtëpia. Menaxhimi i astmës fëmijës suaj në shkollë është jetike edhe në qoftë se fëmija ka vetëm një rast të butë e astmës dhe madje edhe për fëmijët që nuk kanë nevojë të marrin ilaçe kur ata janë në shkollë.

Me një nga çdo 10 fëmijë të diagnostikuar me astmë sot, në shumicën e shkollave kanë shumë fëmijë me astmë, mësimdhënësit aq shumë - dhe sigurisht infermieret e shkollës - janë shumë të njohur me ndihmuar fëmijët me astmë. Megjithatë, është e rëndësishme për të mësuar hapat kryesore e nevojshme për të siguruar që fëmija juaj të marrë përkrahjen e duhur astma dhe se të gjithë njerëzit përkatëse në shkollë janë të njohur me atë që është e nevojshme për të ndihmuar fëmijën tuaj. Gjithashtu, nëse fëmija juaj është duke sjellë medikamente astmë në shkollë, është e rëndësishme që ju udhëzojë mësuesin dhe çdo i rritur tjetër që kujdeset për fëmijën tuaj se si të duhet të japë këto medikamente.

Kontrollimi i shkakton astmë është e mundur në qoftë se ju e dini që shkakton ose alergeneve shkakton simptomet tuaja. Shkakton astmë juaj mund të jetë marimangat pluhur, molds, pollens, kafshët shtëpiake, Buburrecat, dhe irritues familje. Secondhand tymi i duhanit mund të jetë edhe një shkas në shtëpinë tuaj ose vendin e punës. Shkakton astmë të tjera përfshijnë ozonit, toksina e mjedisit, odors fortë, frontet moti, e ajrit të ftohtë, dhe lagështia.

Pasi ju e dini shkakton astmë tuaj, të bëjnë plane për të shmangur këto shkakton në shtëpi, në punë dhe gjatë aktiviteteve rekreative.


Nëse vuani me astmë në shtëpi
Nëse vuani me astmë në shtëpi, një filtër ajri mund të ndihmojë në uljen e shkakton alergji. Mëso se çfarë këto filtra të ajrit do të ndihmojë në uljen e alergjisë dhe astma shkakton.

Astmë Natyrore mjetet juridike mund të përfshijnë trajtim të tilla si herbs, shtesë diete, akupunkturë, chiropractic, terapi masazh, biofeedback, homeopati, ushqim, dhe botanicals. Problemi është se ka disa studime hulumtuese në terapi natyrore.

Terapi natyrore, si ushtrime të frymëmarrjes yoga mund të ndihmuar njerëzit me astmë të mësojnë se si të kontrollit frymarrjen e tyre dhe lehtësimin e stresit, një të përbashkët të shkaktojnë astmë. Masazh terapi mund të rrisë relaksim, duke ndihmuar personin me astmë marr frymë lehtë. Dietary ndryshime janë një ilaç natyral si ju shmangur ushqimet që mund të shkaktojnë simptoma të astmës. Është e rëndësishme për mjekun tuaj të jetë i vetëdijshëm për çdo herbs ose shtojcave ju jeni duke marrë si ata mund të ndërhyjë me medikamente tuaj astmë.


Pas me astmë vuajnë për muaj apo vite, ju mund të pyesni veten nëse ekziston një kurë natyrale për astmë. Nëse po, miliona me astma do të përfitojnë! Por realiteti është se nuk ka kurë natyrale për astmë. Në fakt, është shumë e këshillueshme për të shmangur çdo mjeti, natyrore ose ndryshe, që pretendon të jetë një "kurë" për astmë.

Disa mjete të natyrshme relaksimi si frymë thellë barkut, relaksim progresiv i muskujve, të udhëhequr imazhet, dhe biofeedback mund të ndihmojnë lehtësimin e stresit. Stresit emocional është një shkas për të simptomeve astmës, në mënyrë që të mësuarit për të çlodhur është i rëndësishëm në menaxhimin e astmës tuaj dhe reduktimin e problemeve të frymëmarrjes. Medikamente të shumta të sigurt dhe efektive astmë, veçanërisht inhalers astmës, mund ulje inflamacion dhe trajtimin dhe parandalimin e simptomave astmë. Përderisa këto medikamente nuk kurë astmës, ata mund t'ju ndihmojnë të merrni frymë normalisht më të madhe të kohës.

Sepse astmë është një sëmundje serioze, është më mirë të besimit mjeku juaj për të të drejtuar në trajtimin e astmës simptomet tuaja.


Shtatzënia dhe astma
Vetëm për shkak se ju keni astmë, kjo nuk do të thotë se ju nuk mund të ketë një shtatzëni të shëndetshme. Por, ju duhet të mbani astmë tuaj në kontroll. Asthmatics shtatzëna që e shohin mjekët e tyre (si allergist e tyre dhe / ose mjek dhe mjek obstetër) rregullisht gjatë gjithë shtatzënisë së tyre janë si një shans i mirë për të pasur një shtatzëni normale dhe fëmijë të shëndetshëm si femra pa astmë.
Po sikur astma A nuk e mia pra e kontrolluar gjatë shtatëzanisë?

Nëse ju nuk e mbani astmë tuaj nën kontroll gjatë shtatzënisë suaj, ju mund të vuajnë prej tensionit të lartë, gjakderdhje e rëndë, eklampsia (i quajtur edhe helmim gjaku), dhe kanë një punë e komplikuar. Fëmija juaj mund të lindë para kohe, me një peshë lindjeje të ulët, dhe mund të jenë në rrezik për një vdekje të parakohshme. Për këto arsye, është shumë e rëndësishme për të mbajtur astmë tuaj në kontroll gjatë shtatzënisë.

A mund të vazhdojë të marrë Mjekësisë astma e mia gjatë shtatëzanisë?
Disa studime shkencore kanë treguar se në qoftë se ju nuk bëni kontrollin e astmës tuaj siç duhet gjatë shtatzënisë, ju jeni shumë më tepër të ngjarë të dëmtojnë veten dhe fëmijën tuaj se në qoftë se ju përdorni ilaçe të përshtatshme për kontrollin e astmës tuaj.

Nëse jeni duke përdorur një aparat për thithje ilaçi astmës, mjekët besojnë se për shkak se sasia e ilaçeve që ju merrni nga një duhmë të aparat për thithje ilaçi është i vogël dhe shkon direkt në mushkëritë tuaja, nuk ka gjasa të dëmtojë fëmijën tuaj.

Nëse ju merrni medikamente apo të shtëna me gojë për të kontrolluar astmë tuaj, ju mund të dëshironi të bisedoni me mjekun tuaj për ulje doze, switching ilaçe, ose duke përdorur një aparat për thithje ilaçi që medikamente me gojë dhe me të shtëna mund të zhytur në gjak dhe mund të ndikojnë në fëmijën tuaj. Nëse është e mundur, këto ilaçe nuk duhet të merret gjatë tremujorit të parë, kur ka një mundësi të vogël që ata mund të dëmtojnë foshnjën tuaj.

Gjëja më e përshtatshme që të bëni është të flisni me mjekun tuaj, i cili do të shohim se si të rënda astmës juaj është dhe çfarë trajtimi është i duhur për ju, ndërsa ju jeni shtatzënë.
Si mund ta zvogëlojë astma është Ndikimi im mbi Baby mia?

Mirë kontrolli i  astmës është çelësi për një shtatëzani të suksesshëm. Për të pakësuar ndikimin e gjendjes tuaj në fëmijën tuaj palindur:

* Të ketë një plan astmë. Punoni me mjekun tuaj për të përcaktuar astmë lloj drejtë dhe sasinë e ilaçeve astmës për ju për të marrë.
* Njohin tuaj shkakton astmë. Mbani një ditar për atë që shkakton përkeqësim të astmës dhe të gjejnë mënyra për të shmangur ato shkakton.
* Merre koordinuar kujdes. Sigurohuni që mjeku juaj astmës dhe ofruesin tuaj të shtatzënisë bashkërendimin e kujdesit tuaj.


Mund ti beje keq shtatezania Astmes?
Shtatzënia mund të bëjë keq astma tuaj. Nuk ka përgjigje të qartë për këtë pyetje. Për disa gra, astma e tyre merr edhe më keq, për disa qëndrime të njëjta, dhe për disa të përmirësohet. Në përgjithësi, nëse astmës juaj është e rëndë, shanset janë se mund të bëhet pak më e keqe gjatë shtatzënisë. Nga ana tjetër, në qoftë se ju jeni shtatzënë para dhe astmë juaj nuk merrni më keq, gjasat janë se ai nuk do të keqësohen gjatë ardhshëm shkojnë rreth.

Astmë është pothuajse kurrë një arsye për të mos mbetur shtatzënë. Megjithatë, nëse ju keni astma e rëndë, ajo është vlerë folur me mjekun tuaj para se të merrni me barrë.


A mund ta marrë alergji të shtëna dhe të gripit të shtëna Ndërsa je shtatzëna?
Ju duhet të tregoni allergist tuaj nëse jeni shtatzënë. Shtëna alergji nuk janë të hapura zakonisht në qoftë se një grua është shtatzënë. Por nëse ju jeni tashmë marrë të shtëna alergji, mjeku juaj do të ngjarë të vazhdojë monitorimin e tyre dhe ju për ndonjë problem.

Nëse ju keni të astmë të ashpër, një e shtënë e gripit është përgjithësisht një ide e mirë. Disa ekspertë të rekomandojë që shtënë gripit të jepet gjatë trimesters të dytë dhe të tretë vetëm. Prap, mjeku juaj është personi i mirë për të përcaktuar nëse ju duhet të merrni një e shtënë e gripit të gjatë shtatzënisë.

Mund Merrni Mjekësisë astma  Gjatë Punës dhe Ushqyerja me gji?
Në përgjithësi, astmë njëjtin trajtim që është e përshtatshme kur jeni shtatzënë është e përshtatshme kur ju shkoni në punë dhe kur ju jepni gji fëmijës tuaj. Bisedoni me mjekun tuaj për të siguruar mjekësi tuaj astmës është i sigurt për të mbajtur po në këto rrethana.