E Marte, 09 Shkurt, 2016

Shendeti - Sa UjeDuhet te Pini?

Indeksi i artikullit
Shendeti - Sa UjeDuhet te Pini?
Ajo qe duhet te dini eshte:
Sasia e Ujit e Rekomanduar Ne Dite
Te gjitha faqet

shendeti - Sa uje duhet te pini?


Ju duhet te mesoheni te pini shume uje sidomos ne rastet kur ju kryeni ushtrime fizike te renda ne natyre.

•    Frutat dhe perimet te tilla si shalqini, domatet dhe selino permbajne uje
•    Gjate kryerjes se ushtrimeve, ju duhet te pini mesatarisht gjysem gote uje cdo 15 minuta
•    Te qenurit i hidratuar ju ndihmon ne pakesimin e oreksit

(CNN) – Tempraturat e veres jane te larta dhe nga tharja e fytit ju deshironi shume te pini nje gote uje.


Ajo qe duhet te dini eshte: Nese ndiheni te etur, ju jeni i prirur te dehidratoheni.

“Nese ju pini vetem kur jeni i etur, keni shume pak shanse per te qene i hidratuar plotesisht”, tha Dr.Sylvia Morris, asistent profesor ne Emory University School of Medicine.

Ekspertet thone se dehadratimi mund tju beje te ndiheni i nxehte, i lodhur dhe jo i kthjellet. Gjithashtu, dehidritimi mund te shkaktoje nje prishje te ekuilibrit te kriperave ne trupin e njeriut te cilat kane veti percjellese te elektricitetit, shtrengim muskujsh dhe nje rritje te rrezikut per goditjet ne koke.

Disa doktore thone se fjala e urte popullore e cila rekomandon se “duhen pire 8 gota uje ne dite” qendron deri diku por njerezit kane nevoje per me shume se kaq.

Dr.Morris thote se meshkujt duhet te pijne 13 gota uje ne dite ndersa femrat 9. Grate shtatzena e kane te nevojshme te pine me shume se kaq.

Nettle thote se “Çfaredo lloj pijesh te tjera qe ju mund te pini, pervec ujit, ju jeni do te shtoni kalorite dhe kjo nuk eshte e mire, vecanerisht nese ju jeni duke bere ushtrime per renie ne peshe”.


Morris thote se frutat dhe perimet si shalqini, domatet dhe selinoja ju ndihmon te merrni me shume uje por nuk barazohet me marrjen sasise se ujit te rekomanduar ne dite.
Morris thote se gjithashtu, ne ujin qe do te pini ju mund te shtoni dhe limon, kastravec apo mente.

Ajo thote se te qenurit i hidratuar ju ndihmon ne pakesimin e oreksit, e cila eshte e mire per njerezit te cilet duan te bien ne peshe apo te mbajne peshen qe kane.
Morris rekomandon qe te pihen dy gota uje midis vakteve dhe nje ose dy gota uje bashke me vaktin.

Nettle thote se duhet te mesohemi qe te pijme shume uje ne rastet kur kryhen ushtrime te renda fizike ne natyre. Pi 2 gota uje perpara se te filloni ushtrimet – nje gote te pihet nje ose dy ore perapa ushtrimit dhe gota e dyte te pihet gjysem ore perpara se te filloni ushtrimet. Pastaj te pihen edhe dy got ate tjera uje 10-15 minuta perpara se te fillojne ushtrimet.
Nettle thote se gjate kohes se kryerjes se ushtrimeve, you duhet te pini mesatarisht gjysem gote uje cdo 15 min. Pastaj, pini 2 gota ose me shume nese jeni i etur, per cdo pound qe ju humbisni nga djersitja.

Ajo thote se “ne rastet kur ju do kryeni ushtrime te rneda fizike, rekomandohet qe ju te peshoheni perpara se ti filloni ushtrimet dhe perseri pasi ti keni mbaruar ato”.